Web Sitesi Yapanlar

Web Sitesi Yapanlar hem yaratıcı hem de teknik olarak eğimli olan ve web sitelerini oluşturmak veya yeniden tasarlamak için her iki özelliği de kullanan kişidir. Web Sitesi Yapanlar, bir web sitesini işlevsel ve kullanımı kolay hale getirmek için neyin gerekli olduğunu anlama yeteneğine sahiptir, ancak aynı zamanda kullanıcıyı estetik olarak çekici kılar.

Web tasarımı, internetin gelişmesiyle yaratılmış ve özellikle son on yılda popülerlik kazanıyor çünkü dijital medya birçok insanın hayatının önemli bir parçası haline geldi. Çoğu insan iletişim, bilgi, alışveriş, sosyal yaşam ve daha fazlası için web’e güveniyor. Web sitesi yapanlara olan talep hızla artmaktadır ve sektör şu anda iş olanakları ve gelecekteki büyüme ile ilgili olarak iyi bir pazar olarak kabul edilmektedir.

Bu makalede:

Web sitesi yapanlar kimdir?

Web sitesi yapanlar ne yapar?

Web sitesi yapanların çalışma alanı nasıldır?

UX tasarımı ile web tasarımı arasındaki fark nedir?

Web sitesi yapanlar ne yapar?

Web sitesi yapanlar web sayfalarını tasarlar veya yeniden güncelleyerek tasarlar.

Web sitesi yapanların asıl işi web sayfaları tasarlamaktır. İlk defa bir web sayfasına bakarken hemen görünmeyebilecek web sitelerinin tasarımında dikkat edilmesi gereken çok şey var.

Estetik yönü önemli olan ve uygun renkleri, yazı tipini, düzeni ve görüntüleri seçmek web sitesinin bütün kişiliğini yaratır. Estetik yönleri göz önünde bulundurmanın yanı sıra, web sitesinin kullanılabilirliği bir öncelik olmak zorundadır. Hedef pazarın ilgili olabileceği bir sayfa oluşturmak önemlidir.

Örneğin, çocuklara yönelik bir web sitesinin dikkatini çekmesi gerekir ve çok fazla metin içeren çok sayıda resim içeren, parlak renkler ve okunması kolay bir yazı tipi kullanabilir. Bu eğlenceli, çekici ve anlaşılması kolay olur. Düzen ve yapının takip etmesi kolay olmalı ve çoğu sayfanın bilgiye ulaşmasını kolaylaştırmak için web sitesinde çok fazla tıklama olmamalıdır. Aksine, hekimlere yönelik profesyonel bir web sitesi farklı türde bir görüntü aktarmalı, ancak okunması kolay ve bilgileri kolay erişilebilen bir biçimde düzenlenmiş olmalıdır.

Web tasarımcısı web sitesinin tamamının kontrolü altındadır ve web sitesinin kullanımı kolay ve bilgiye erişimin kolay olmasını sağlarken uygun resmin nasıl oluşturulduğunu anlamalıdır.

Web Sitesi Yapanların Özellikleri :

Web sitesi yapanların farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler; yani yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edicidirler. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçidirler. Bazıları ayrıca girişimci, yani maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, coşkulu, kendine güvenen ve iyimser.

Bir web sitesi oluşturmak hiç bu kadar kolay olmamıştı

Mesajınızı bugünlerde iletmek, Facebook, Twitter ve belki de Instagram, LinkedIn, Pinterest ve Tumblr’dan oluşan iyi bir yardım gerektirir. Ancak bu yeterli değil: İnternet varlığı istiyorsanız, sizi kalabalıktan ayıran bir web sitesine ihtiyacınız var. Gerçek bir web sitesi, bir sosyal medya sayfasının aksine, tasarım ve içerik üzerinde tam kontrol sağlar. Bu, şirketinize, kuruluşunuza veya kişisel markanıza güvenilirlik kazandırır. Facebook sayfalarının tümü tasarım açısından birbirine benziyor, ancak bir marka imajı gerçekleştirebilir, satılık ürünler sunabilir ve üçüncü taraf web servislerini entegre edebilirsiniz.

Profesyonel görünümlü, ileri teknoloji bir web sitesi oluşturmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Squarespace ve Wix gibi tanınmış DIY site oluşturma hizmetleri sürekli olarak iyileştirilmekte ve yeni özellikler eklemektedir. Simvoly, Strikingly, Ucraft ve ukK gibi daha yeni rakipler, süreçte kendi akıllı bükülmeleri ile her zaman ortaya çıkıyor.

Web sitesi yapanlar sizin için hazır sistemleri web sitenize entegre edebilir. Web sitesi yapan birini bulmak artık çok kolay. Eskiden web sitesi yapanları bulmak oldukça zordu.

Bir web sitesine ihtiyacınız var

Öncelikle, webin sosyal medya hakimiyetinde bu gün neden bir web sayfasına ihtiyaç duyduğunuzu tartışalım. Kişisel düzeyde, bir Facebook sayfası göndermek istemezsiniz, bu nedenle kişisel bir web sitesi çevrimiçi ve özelleştirilmiş bir özgeçmiş olarak daha anlamlı olur. Hem kişisel hem de ticari amaçlarla düşünmeye değer başka bir neden, binanızın size sonsuz tasarım seçenekleri vermesidir. Siz de teslim ettikleri ürünler ve hizmetler üzerinde tam kontrol sizde.

Ayrıca, gerçek ve özel bir siteye sahip olmak, bir işletmenin bir Facebook veya Tumblr varlığından daha güvenilir ve güvenilir görünmesini sağlar. İş dünyasında bir açılış kadar.

Kendi web sitenizi almak için HTML, FTP, site kayıt görevlileri ve web barındırma hizmetleri gerekir. Neyse ki, şimdi kolay çevrimiçi site üreticileri çağında yaşıyoruz. Buraya dahil olan hizmetler sizi en az teknik bilgiye sahip, iyi tasarlanmış, mobil uyumlu bir site yapar. Satın alma bağlantıları, çevrimiçi mağazalar ve diğer para kazanma seçenekleri ile küçük veya tek mülk sahibi bir işletmeyi karlılığa bile götürebilirler.

Daha büyük işletmeler, özel tasarlanmış ve programlanmış sitelerini almak için binlerce dolar harcarlar. Ayda yaklaşık 10 ABD Doları (veya ürün satıyorsanız yaklaşık 25 ABD Doları) ve zamanınızın birkaç saati için, buradaki hizmetler benzersiz ve çekici bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Tüm bu hizmetlerle, (umarım) geniş, iyi kategorize edilmiş bir seçimden seçtiğiniz bir şablondan başlayarak her şeyi kendiniz yaratırsınız. Çoğu, sosyal paylaşım düğmeleri, fotoğraf galerileri, bloglar ve medya oynatıcılar gibi basit sürükle ve bırak arayüzlerini kullanır. Hatta bazıları şifre görüntülemenizi kısıtlıyor.

Ücretsiz Web Sitesi Üreticileri

Buradaki hizmetlerin birçoğu da ücretsiz seçenekler sunar. Bununla birlikte, bu yolu seçerseniz, siteniz sağlayıcıdan markalaşma içerecektir; bu da sitenizi meraklı sörfçüler ve alışveriş yapanlar için daha az etkileyici kılar. Ücretsiz teklifler, depolama, bant genişliği ve izin verdikleri site seçeneklerinde büyük ölçüde değişiklik gösterir, bu nedenle, her bir sağlayıcıdan ne kadar yararlandığınızı öğrenmek için küçük yazıları okuyun. Dikkat çekici bir şekilde, Weebly, Wix ve WordPress.com ücretsiz teklifleri ile en cömertlerin arasında, gitmek istediğiniz şekilde.

Etki Alanınızı Kaydedin

Evinizi web’de inşa etmeye başlamadan önce, bunun için bir adrese ihtiyacınız var. Buradaki site oluşturucuların çoğu sizin için benzersiz bir etki alanı kaydettirebilir ve hepsi de sağlayıcının etki alanını kullanarak bir web adresi verebilir; örneğin, adınız.sitebuilder.com. Bazıları, genellikle bir yıllık taahhüt gerektiren, planlarıyla birlikte özel bir alan adı içerir. Bu hizmetler ayrıca, pairNIC gibi üçüncü taraf bir kayıt şirketinden edindiğiniz bir alanı kullanmanıza izin verir, ancak site sahibine bu ayrıcalık için ödeme yapmanız gerekir.

Wix Şablonları ve En İyi Web Sitesi Üreticileri

Web Sitesi Tasarım Araçları

Burada listelenen web servislerinin tümü, siteniz için çeşitli şablonlar arasından seçim yaparak başlayabilirsiniz. Duda, Gator, Squarespace ve Wix gibi daha iyi olanlar, mobil cihazlarda görüntülemek için sitenizi otomatik olarak yeniden düzenleyen şablonları kullanır. Ayrıca, bir fırının satışını teşvik etmek, bir müzisyenin konserlerini almak veya düğün misafirlerini bilgilendirmek gibi sitenizin amacına dayalı olarak özel hedefli şablonlar sunar.

Siteniz için bir şablon seçtikten sonra, kendiniz yapmalısınız. Çoğu site oluşturucusu, renk düzenini, yazı tiplerini ve sayfa düzenlerini ayarlamanıza ve yeni sayfalar eklemenize izin verir. İyi bir site oluşturucu, en sık kullanılan sayfa türleri için alt şablonlar sunar: Hakkında, İletişim, Ürünler, Galeriler, SSS, Blog vb.

Elbette, bu sayfalara özel içerik eklemek de isteyeceksiniz. Bunu metin alanları, fotoğraflar (aşağıdaki Fotoğraflar ve Galeriler bölümüne bakın), düğmeler ve diğer gereçler ekleyerek yapabilirsiniz. Wix ve Duda gibi daha iyi site oluşturucular, formlar, sohbetler, rezervasyonlar ve sosyal yayınlar gibi şeyler için üçüncü taraf widget’ların pazarını sunmaktadır.

Squarespace, Strikingly, Virb ve uKit gibi bazı site oluşturucular, sayfa nesnelerini sitenizi garnitürme gibi göstermeyecek noktalara yerleştirmenizi kısıtlar; bu, tasarımın sizin için uygun olmadığı durumlarda bir avantaj olabilir. Diğer inşaatçılar daha fazla özgürlük sunar; Eğer aradığın buysa, Gator veya Wix’e bak. Özellikle Gator, tasarım özgürlüğü ve cevap kısıtlamaları arasında iyi bir denge kurar.

Anlık Siteler

Wix’in ADI (yapay tasarım zekası) aracıyla başlayarak, bazı site oluşturucuları şimdi sosyal hesaplara ve diğer kişisel veya ticari bilgilere girmenize olanak sağlayan bir araç sunar ve tombala preslerinde size işsiz bir web sitesi sunar. Jimdo ve Simvoly şimdi biraz daha az hırslı araçlar varsa, benzer sunuyor. Wix’in ADI’si, testlerde gördüğümüz sonuçlarla, çoğunlukla LinkedIn hesabından çıkardığı görüntüleri ve bilgileri kullanarak profesyonel bir tasarımcı tanışmamızı bile etkiledi.

Mobil Site Tasarımı

Bugünlerde kendisini modern olarak görmek isteyen herhangi bir site oluşturucusu, mobil cihazlarda iyi çalışan siteler üretebilmelidir ve burada listelenenlerin tümü bir dereceye kadar yapabilir. Squarespace ve Weebly gibi bazıları, web için kurduğunuzdan bir mobil site oluşturmak için kesinlikle duyarlı tasarım yaklaşımları kullanır.

Duda Mobile Site Builder: En İyi Web Sitesi Geliştiricileri

Duyarlı tasarım, bu site üreticilerinden bazıları tarafından kullanılan popüler bir web tasarım stratejisidir. Bu yaklaşım, aynı web sayfası içeriğini farklı ekranlara sığacak şekilde yeniden biçimlendirir. Ancak SEO açısından (arama motoru optimizasyonu), arama motorları yalnızca bir sitenin mobil ekran boyutlarında uygun şekilde görüntülenip görüntülenmeyeceği ile ilgilenir. Hem Bing hem de Google, sitenizin mobil cihazlarda kabul edilebilir bir şekilde oynatılıp oynatılmadığını görmek için URL’nizi girebileceğiniz sayfalara sahiptir.

Simvoly, uk ve Weeby’ın katı ve duyarlı yaklaşımı, yalnızca mobil görünüm üzerinde kontrol sahibi olmadığınız anlamına gelir. Gator, Ucraft ve Wix, aksine, bir mobil site önizlemesi sunar ve yalnızca mobil görüntüleme için geçerli olan özelleştirmeleri yapmanızı sağlar. Örneğin, mobil görüntüleyenleri karşılamak için bir açılış sayfası isteyebilirsiniz veya daha küçük ekranlarda iyi çalışmayan bir öğeyi dışarıda bırakmak isteyebilirsiniz.

Fotoğraflar ve Galeriler

Kabul edelim ki, web’de en çok sevdiğimiz şeylerden biri resimlere bakmak. Buradaki site üreticileri, bir dereceye kadar fotoğraf ve galeri gösterimi sunar. Bazıları, Gator, Squarespace ve Wix gibi, kullanmanız için de bir sürü fotoğraf hazırlığı sunuyor. Bazıları, kırpma, parlaklık ve hatta bazı durumlarda Instagram benzeri filtreler gibi düzenleme araçlarıyla görüntülere dokunmanıza izin verir. Gator, Simvoly, Ucraft ve uKit gibi diğerleri, yeniden boyutlandırma ve konumlandırma dışında hiçbir fotoğraf düzenleme seçeneği sunmazlar.

Fotoğraf galerisi seçenekleri de büyük farklılıklar gösterir. Örneğin, Weebly çevrimiçi galerileriniz için iyi bir stil seçimi sunarken, Duda ve GoDaddy gibi diğerleri görsel seçeneklerde daha sınırlıdır.